School Directory

Julie Amer

Paraprofessional Educator, NJHS Advisor

Deidre Kathleen Bishop

Paraprofessional Educator, ELL Advisor

Tyler Bowers

CTE Teacher, Coding Club Advisor

Jessica Boyce

English Language Arts (ELA) Teacher

Kristie Brower

ASB Secretary

Kayla Brown

Mathematics and Science Teacher

Paula Cautrell

English Language Arts (ELA) Teacher

Nanette Connor

Cook Manager

Debra Cox

Special Education Teacher (Aspire)

Jody Ellinger

Mathematics and Science Teacher

Marc Fowler

Psychologist

Karen Franks

Mathematics Teacher

Susan Giacomi

Special Education Teacher (LC Math)

Tracy Gibson

Paraprofessional Educator, NJHS Advisor

Karen Goodrow

Art Teacher, Yearbook Advisor, Department Head

Lisa Granat

Special Education Teacher

Christina Griffin

Social Studies Teacher (Washington State and U.S. History)

Paula Gustafson

Custodian

Lilibeth Hale

Paraprofessional Educator

Kathy Halleran

Paraprofessional Educator

Kristi Hannigan

Principal

Chantal Hebert

Paraprofessional Educator, French Club Advisor

Sara Ives

English Language Arts (ELA) Teacher, Department Head

Kathleen Kelly

Paraprofessional Educator

Timothy Kelly

Music Teacher (Band, Choir, Orchestra, & Jazz)

Paul Kennedy

6th Grade Boys Basketball Coach

Kathryn Koch

Mathematics Teacher, WHS Head Gymnastics Coach

Kathy Lantz

English Language Arts (ELA) and Social Studies Teacher

Heidi Larabee

Social Studies Teacher, Department Head

Julia Larsen

Special Education Teacher (FSA)

Joan Laws

Custodian Manager

Kelly Little

Paraprofessional Educator

Ashley Lovern

English Language Arts (ELA) Teacher, Leadership and WE Advisor

Cathy Lowell

Music Teacher

Rebecca Manduchi

Special Education Teacher, Wolf Pride GSA Advisor

Kimberly Matthews

Social Studies Teacher, National History Day Advisor

Winnie McCulloch

Assistant Principal

Ann Mcgowan

Counselor, District COSA

Amy Mclauchlan

Music Teacher

Louisa Meury

Speech-Language Pathologist

Sheryl Mill

Spanish Teacher

Christopher Mirecki

Science Teacher

Kim Moisant

Mathematics Teacher

Sarah Mulvihill

Paraprofessional Educator

John Myers

Science Teacher

Jarmila Noid-Liebrock

Ocupational Therapist

Toby Normoyle

School Technology Specialist

Binu Mary Philip

Paraprofessional Educator

Scott Price

Drama Teacher, Drama Club Advisor

Duane Primc

Mathematics Teacher, Department Head, Boys & Girls 8th Grade Basketball Coach

John Rietz

Social Studies Teacher

Madison Roberts

Paraprofessional Educator

Robyn Robins

Paraprofessional Educator

Beverly Schakohl

English Language Arts (ELA) Teacher

Alyson Shepherd

Speech-Language Pathologist

Cory Smith

Health & Physical Education Teacher

Jay Stookey

Health & Physical Education Teacher

Cary Thompson

School Nurse

Viet Vu

Custodian

Donna Wagner

Attendance and Library Secretary

Sara Wallace

Special Education Teacher (LC English)

Geoff Weatherbie

Mathematics and Health & Physical Education Teacher

Terri Weir

Office Manager

Jennifer Welcome

Paraprofessional Educator, Department Head

Brigitte Wheeler

Health & Physical Education Teacher, Department Head

Eric Wilcox

CTE Teacher, Boys & Girls Soccer Coach

Maureen Wilson

Registrar

Bill Woodcock

7th Grade Boys & Girls Basketball Coach, Track & Field Coach

Cassie Zehnder

Special Education Teacher (Moderate), Department Head